Search
 • Postmark Ukraine

Орнаменти в українській вишивці


Якщо ви далека від етнічного вбрання людина, для вас вишивка буде виглядати як просто гарні малюнки, які нічого не значать. Але цікаво ж чому на них так акцентують увагу, визначають в якому регіоні зроблений виріб та навіть б'ють татуювання на шкірі у вигляді цих незвичайних малюнків. Отже, не така ж і проста це річ. Ми копнули трошки глибше, та пропонуємо вам невеликий екскурс по українській вишивці.

Будь-який символ у вишиванці несе свій посил. Найпопулярнішими знаками на вишиванці є такі символи:

 • сварги (означає сонце);

 • восьмикутна зірка (зоря, Різдво, ангел охоронець);

 • колодязі (схрещені по діагоналі парні лінії, як символ зв'язку з потойбічним світом).

Останній знак вважають наймістичніший. Це все тому, що раніше люди вірили, що саме колодязь є входом в інший світ. З нього черпали не лише воду, а й потужну енергію землі. Іноді на вишиванках можна зустріти орнамент "баранячі роги". Він символізує родючість. Вуж, що нагадує незакінчений знак нескінченності, наділяє власниць вишивки дітородною функцією. Орнаменти з рослинами на вишиванках несли бажання передати красу місцевої природи, висловити їй подяку. Так в українських сорочках часто присутні зображення хмелю, дубового листя, винограду, ягід, колосків та іншого. Символом любові вважається розрізане на чотири частини і вишите одним кольором яблуко. Орнаменти гілок і листя також часто зустрічаються на вишиванках, як символи "дерева життя".

Також важливе значення приділяють геометричним символам. Ці сакральні коди переносили ніжні жіночі руки на біле полотно. Розглянемо їх детальніше:

 • Коло.

Як символ сонця воно взагалі походить ще із язичницької релігії. Там він означає божественну, життєдайну енергію. Коло - це також безперервність буття і вічність. Круг із крапкою всередині є центром світобудови. Коло як сонце із променями, що виходять назовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, повернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати пустоту.

 • Квадрат.

Ця фігура є однією із центральних в орнаментах багатьох культур. Вона символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат, який часто вишивають зокрема на чоловічих сорочках, означає "земне поле". Квадрат в українській традиції є одним із символів землі. Духовно квадрат символізує Матерію, як коло – символ досконалості – дух. Тобто, квадрат протилежний до кола.

 • Світове дерево.

Його ще називають Деревом життя. Цей символ зустрічається у мистецтві тих народів, модель світобудови яких містить три складових: підземне царство, земний світ і небесне царство. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. В українській вишивці цей символ можна впізнати не лише у розгалуженому дереві (яке є як симетричним так і асиметричним), а й у колоску, снопі, гілці, навіть виноградній лозі. У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя. Зустрічаються складінші композиції, де мотив дерева замінює жіночий образ. Жінка із піднятими руками – це Велика Богиня або Праматір, яка є втіленням самого життя.

 • Ромб.

Ромб є архаїчним знаком. Його пов`язують із плодючістю людини і землі. Основою розшифрування значення символу є чоловіче та жіноче начало. Він складається з двох трикутників. Та найцікавіше те, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність. Ромб (із крапкою посередині) є символом засіяного поля, яке мало надзвичайно велике значення для наших предків, означало достаток і добробут.

 • Трикутник.

У давніх віруваннях це символ вузької брами, що веде до вічного життя. Символ єдності трьох світів: земного або явного, підземного або невидимого, небесного або духовного. Це три стихії — вода, вогонь та повітря. Три рівні буття, тривимірність світу, Свята Трійця у пізнішій християнській релігії.

 • Шервони.

На старовинних українських вишивках ми бачимо подібні до трикутника фігури – шеврони – це ті ж трикутники, які не мають основи (незамкнуті). Ті з них, які обернуті вершиною вниз, означають жіночу, або матеріальну сутність, вершиною вгору – чоловічу, духовну. Шеврони з направленою вниз вершиною порівнюють з жіночим лоном, вмістилищем, у якому зароджується і виношується нове життя.

 • Спіраль.

Хвилясті лінії, сигми, зигзаги пов'язують із водою. Дослідники давньої символіки відзначають, що малюнок вертикально розташованих паралельних зигзагів позначав дощ, що падає зверху, а горизонтальні зигзагоподібні або прямі лінії могли символізувати небесну вологу. Фігура спіралі також означала плинність часу та циклічний рух сонячного диска. У спіралі наші предки бачили схематичне зображенням еволюцiї Всесвiту, його безкінечності. Навіть структура людського ДНК подібна до схеми цього орнаменту: адже у кожній клітині безперервно відбувається плин енергій життя.

 • Хрест.

Хрест (зокрема різні його модифікації) – один із найпоширеніших знаків у світовій культурі загалом. Він багатогранний і невичерпний та, на відміну від кола і квадрата, символізує ідею центричності, а не розмежування простору. Відомо, що ще у дохристиянські часи хрест служив оберегом від злих духів. Перехрещення двох ліній символізувало зустріч Земного з Небесним. Хрест означає також гармонію чотирьох стихій: вогню, води, землі і повітря. Хрест у колі – астрологічний символ Землі.

 • Ключі.

Вишивальниці різних регіонів України називають цей символ по-різному: на Поділлі кажуть "гесики", на Наддніпрянщині "ключі", в інших місцях "вужі", "s-мотиви". За формою цей знак – половина свастики, візуально – половина вісімки (8). Тому йому приписують трактування як "шлях до досконалості". Символ S – хвиляста лінія. Це знак земних "важких" вод (відмінних від небесних), материнської вологи Землі. Знак води, яка дає життя урожаю. Одяг із "ключовими" символами здатен оберігати енергетику людини від негативних впливів.

 • Кривий танець.

Знак, який ще називають безконечником і меандром. Остання назва грецька і походить від місцевої ріки Меандр. Та вченими доведено використання цього символу на території України ще 20 тис. років тому. В давній українській символіці його більш м`які вигини асоціюють з водою, гармонійним плином життя. Він утворює "вічний" безконечний орнамент, який снується, наче нитка долі, але завжди повертається до Першоджерела. Він зображує життєвий шлях і водночас є символом вічного буття.

Тепер ви вже відкрили для себе світ символикі вишиванок та можете похизуватися знанням символів друзям чи на Андріївському Узвозі, що у Києві. У будь-якому разі, обирайте вишивку вдумчиво та не забувайте, що кожен символ несе у собі певний сенс, який ви приймаєте на себе під час носіння речі.


101 views

Sign up to find out about all the good things coming from Postmark Ukraine!

Sign up to find out about all the good things coming from Postmark Ukraine!

0

MY CART